Prawidłowa aranżacja siedziby firmy

urządzanie biura

Aranżacja przestrzeni biurowej to nie tylko kwestia dbałości o wizerunek firmy i łady wygląd przestrzeni, która otacza nas na co dzień. Jak pokazują badania: przyjemne i dobrze zorganizowane biuro wpływa w znaczący sposób na efektywność pracowników. Im przyjemniejsze jest biuro, im więcej potrzeba zaspokaja, im więcej elementów jest w firmie, których nie ma w domu, tym chętniej pracownicy spędzają w nim czas i tym chętniej zostają na nadgodziny.

Jak urządzić biuro, aby pracownicy chętnie spędzali w nim czas, a efektywność ich pracy była wyższa? Podstawową zasadą aranżacji jest trend panując w architekturze wnętrz od kilku lat nazywany Acitity Based Working. Zasada ta zakłada, że przestrzeń biurową należy urządzać zgodnie z aktywnościami jakie podejmują pracownicy w ciągu dnia. Należy zatem aranżując biuro przewidzieć przestrzeń do pracy, do kontaktów między pracownikami, do kontaktu kierownictwa z pracownikami, do spotkań z klientem, spożywania posiłków, czy wypoczynku. Jeśli w biurze są wyznaczone te strefy praca staje się o wiele efektywniejsza. Strefy w biurze powinny być wyznaczone w zależności od specyfiki danej firmy czy branży. Nie we wszystkich biurach muszą znaleźć się wyżej wymienione strefy, a może się okazać, że dana branża wymaga wyznaczenia dodatkowych, innych niż wspomniane stref.

Kolejnym elementem urządzania biura jest wybór odpowiednich sprzętów. Meble biurowe powinny być przede wszystkim wygodne i funkcjonalne. Biurka powinny być na tyle duże, aby zmieścił się na nich komputer oraz możliwe było wykonywanie innych czynności służbowych. Fotel komputerowy powinien natomiast umożliwić dostosowanie jego wysokości i innych parametrów do indywidualnych potrzeb każdego pracownika. Meble biurowe to nie tylko kwestia wygody, ale także spełnienia podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Sprzęty w biurze powinny być dostosowane do ścian i podłóg, tak aby wszystko razem tworzyło spójną całość. Meble należy także dostosować do profilu działalności firmy, tak by spełniały one wszystkie funkcje i zapewniały wygodę pracy. Wspaniale meble do Twojego biura znajdziesz na polanomeble.pl.

W aranżacji biura ważne jest także uwzględnienie przepisów prawa. Konieczne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych. Uwzględnienie ich podczas projektowania przestrzeni biurowych jest istotne, ponieważ ich niedopełnienie będzie skutkowało mandatami dla firmy. Jest to także istotne, aby pracownicy mieli poczucie bezpieczeństwa przebywając w firmowym budynku.12