Samochód do firmy na lata – czy to się opłaca?

Niezależnie od tego, czy kupujemy nowy samochód prosto z salonu, czy może używany z komisu, chcemy by służył nam on latami. Mało kogo stać na ciągłe zmiany samochodu, a wielu też nie ma ochoty na zamieszanie związane z wyborem, sprawdzaniem itd. samochodu, dlatego też podejmując decyzje o zakupie pojazdu chcemy by była do decyzja na lata. Aby tak się stało po pierwsze trzeba dobrze wybrać samochód, po drugie należy odpowiednio dbać o auto, aby się nie eksploatowało nadmiernie.

Kupując nowy samochód warto rozejrzeć się za recenzjami i opiniami osób, które mają już ten model samochodu danej marki. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że nie ma czegoś takiego jak niezawodna marka (wbrew temu co twierdzą miłośnicy niektórych samochodowych marek). Należy między bajki włożyć historie o tym, że Volkswageny nigdy się nie psują, a Toyoty nigdy nie zawodzą. To zwyczajna bzdura, są natomiast modele poszczególnych marek, które rzeczywiście są niezawodne. Dlatego warto przed zakupem przyjrzeć się takim rankingom jak – Reliability Index, w których badane są pojazdy właśnie pod kątem ich niezawodności.

Natomiast kupując samochód używany, jeśli chcemy mieć pewność, że posłuży nam on długie lata, powinniśmy nabyć go od sprawdzonego dostawcy, takim z pewnością są komisy samochodowe, które dbając o swój image nie dopuszczą do tego, aby w ich ofercie znalazł się zdezelowany samochód. Przykładem takiego komisu aut używanych jest – krakow-skup-aut.pl.

Kupując używany samochód należy także sprawdzić przebieg, samochody, które mają dużo przejechanych kilometrów będą prawdopodobnie bardziej narażone na awarie, niż te o mniejszych przebiegach. Jeśli osoba, od której kupujemy samochód nie jest nam bliżej znana wówczas zawsze warto dokładnie obejrzeć samochód, aby przekonać się, czy nie był on przypadkiem samochodem, który brał udział w wypadku drogowym. Po zakupie używanego samochodu w pierwszej kolejności należy wymienić olej, płyn hamulcowy, klocki hamulcowe i elementy, które szybko się zużywają i mogą być już w nie najlepszym stanie.

Niezależnie od tego czy kupujemy samochód z salonu czy używane auto dobrze jest też pojechać na jazdę próbną. Wówczas mamy możliwość posłuchać pracy silnika i upewnić się czy działa on bez zarzutu oraz sprawdzimy czy samochód się dobrze prowadzi, czy jest nam wygodnie za jego kierownicom i czy ten konkretny model jest dokładnie tym czego szukaliśmy. Jeśli nie mamy tej pewności lepiej odłożyć zakup i jeszcze raz go dobrze przemyśleć, jeśli mamy pewność pozostaje dopełnienie formalności.