Czym jest ryzyko podatkowe?

Z czym kojarzy nam się ryzyko biznesowe? Dla większości termin ten jest jasny, a przynajmniej tak im się wydaje. Ryzyko biznesowe to bowiem jak sama nazwa wskazuje przede wszystkim ryzyko związane z prowadzeniem własnego biznesu. Te można ograniczyć, ale z jakimś ryzykiem do czynienia ma niemal każdy przedsiębiorca. Nawet i ten, który przygotuje doskonały biznesplan, a nawet i przeprowadzi badania rynku. Jeśli jesteśmy już przy ryzyku biznesowym, warto bliżej przyjrzeć się także ryzyku podatkowemu. O tym wiemy już bowiem zdecydowanie mniej.

Czym jest w związku z tym ryzyko podatkowe?

O pomoc w rozwikłaniu tego terminu poprosiliśmy specjalistów z biura BTTP z Warszawy, które skupia w sobie znakomitych doradców podatkowych, udzielających porad za pośrednictwem strony bttp.pl.

Nieoptymalne sterowanie wydatkami

Ryzyko podatkowe wiąże się więc z występowaniem określonych sankcji, choć nie tylko, ponieważ również nieoptymalnym sterowaniem wydatkami. Jak nie trudno się domyślić, przede wszystkim termin ten sprowadza się więc do przedsiębiorców. Wiedza tych ostatnich o prawie podatkowym jest dość wątła. Nic dziwnego, że często na tej płaszczyźnie popełniają oni proste błędy, a przynajmniej nie stosują optymalnej polityki podatkowej, na której ich firma mogłaby zyskać.

Zagłębiając się w temat ryzyka podatkowego nieco bardziej, rozumieć możemy je jako ryzyko wystąpienia błędu czy też wszelkich nieprawidłowości narażających podatnika na zaległości podatkowe. To z kolei pociąga za sobą już kary wraz z odsetkami, które na podatnika nakłada fiskus.

Sęk w tym, aby znaleźć doradcę, który cieszy się dobrą oceną wśród klientów. Nie ulega bowiem wątpliwości, że obecnie firm zajmujących się doradztwem podatkowym na polskim rynku jest mnóstwo. Optymalny wybór to ogromna korzyść dla każdej firmy, choć z pomocy doradcy korzystać mogą również osoby prywatne. O wiele częściej jednak z takiego wsparcia korzystają przedsiębiorcy i wydaje się, że najbliższe lata nic pod tym względem nie zmienią i będzie tak nadal.