Przy wyborze projektu swojego wymarzonego domu Inwestorzy muszą podjąć trudną decyzję. Mogą bowiem zdecydować się na tradycyjny dom, do którego w Polsce bardzo przywykliśmy, lub też wybrać dom nowoczesny, który bryłą budynku przypomina stodołę. Czym takie projekty różnią się od siebie? Który jest tańszy w budowie, a który przyniesie więcej oszczędności przez wszystkie lata eksploatowania?
Tradycyjne projekty domów
W Polsce jesteśmy bardzo przyzwyczajeni do tradycyjnych domów, które w swojej formie i wyglądzie nie są ekstrawaganckie i nie nawiązują do nowoczesnych trendów w architekturze. Przeważają więc takie, które posiadają elementy architektoniczne oraz ich różne kompozycje występujące w środkowoeuropejskim kręgu kulturowym. Zatem główną bryłę budynku tworzy przeważnie prostopadłościan przykryty dwu- lub czterospadowym dachem.
Bardzo często inspirowane są również architekturą szlacheckich dworków. Zapożyczone z niej ganki w formie portyku kolumnowego, okiennice, a także rozłożyste dachy z małymi lukarnami – to najbardziej charakterystyczne elementy, które często można odnaleźć w Polskim krajobrazie.
Są piękne, dostojne i klasyczne. Jednak nawet te najnowsze projekty nie sprzyjają oszczędnościom w utrzymaniu domu. Ze względu na ich formę tworzą się mostki ciepła, przez które ucieka ogrzane powietrze. Nie stosowane są w nich również nowoczesne rozwiązania architektoniczne, które wykorzystują energię słoneczną oraz naturalną specyfikację pomieszczeń, np. Ciepło, które wytwarza kuchnia ze względu na wykonywane w niej prace. To wszystko sprawia, że tradycyjny dom może być nawet bardzo drogi w utrzymaniu.
Projekty domów nowoczesnych
Domy nowoczesne z założenia są bardzo energooszczędne, ekologiczne i inspirowane naturą. Wyglądem przypominają budynki użytkowe, takie jak stodoły, ze względu na swoją prostą i podłużną bryłę, z dachem dwu- lub czterospadowym pozbawionym okapu. Jednak to właśnie ona sprzyja oszczędnościom, ponieważ nie powstają mostki ciepła, przez które uciekałoby ogrzane powietrze. Wymaga ona również mniej materiałów i jest dużo prostsza w budowie, co pozwala na tym etapie zaoszczędzić pieniądze.
Projekty domów nowoczesnych są w swoim wyglądzie bardzo uniwersalne, ponadczasowe i stylowe. Przewidują w południowej części przestronny salon z dużymi przeszkleniami, dzięki czemu wnętrze domu o każdej porze roku będzie oświetlone i dogrzane. Z kolei kuchnie znajdują się w części północnej bez okien, aby nie ochładzać powietrza w domu. Ze względu na wykonywane w niej prace wytwarza się dużo ciepła, które dogrzewa przestrzeń. Dlatego to właśnie domy nowoczesne są dużo tańsze w utrzymaniu, będą więc lepszą inwestycją na lata.