Dlaczego ruch podczas odchudzania jest tak ważny?

Podczas odchudzania kluczowe jest zadbanie o ujemny bilans kaloryczny. Większość osób przecenia w tej kwestii wartość treningów na siłowni lub jednostek cardio, podczas gdy bagatelizuje znaczenie codziennego ruchu wynikającego z naturalnej aktywności. Sprawdź, jaki ruch podczas odchudzania wybrać i dlaczego ma to kluczowe znaczenie dla całego procesu.

Ruch podczas odchudzania, a bilans energetyczny

Jeśli chcesz schudnąć, musisz zadbać o to, aby przepalać więcej kalorii, niż wynosi Twoje zapotrzebowanie. Wtedy dochodzi do spalania tkanki tłuszczowej. Ruch podczas odchudzania jest kluczowy do tego, by wygenerować deficyt kaloryczny, gdyż samo dostosowanie diety i ustalenie kaloryczności na bardzo niskim poziomie może doprowadzić do kłopotów zdrowotnych. Ponadto organizm będzie się wtedy naturalnie bronił przed utratą tkanki tłuszczowej, co ma miejsce przeważnie wtedy, gdy spożywa się mniej kalorii, niż wynikałoby to z metabolizmu danego organizmu. Wtedy kluczowe jest nie zmniejszanie kalorii w diecie, a zwiększenie ilości ruchu.

Dieta a ruch – jak to zbilansować?

Skuteczne odchudzanie będzie miało miejsce wtedy, gdy bilans energetyczny będzie zmniejszony przynajmniej o 10-20%.

  • Na początku odchudzania powinieneś tylko trochę obciąć kalorie, a zwiększyć poziom aktywności fizycznej.
  • Dopóki możesz, nie powinieneś obcinać dodatkowych kalorii, a gdy masz już ich w diecie bardzo mało, lepiej się zatrzymać, a jedynie zwiększać aktywność fizyczną.
  • Lepiej jest przedłużyć proces odchudzania, niż starać się schudnąć jak najszybciej – będzie to dużo zdrowsze, a efekty będzie łatwiej utrzymać.

Dieta, a ruch to kwestia indywidualna, ale zawsze należy zwiększać swoją naturalną aktywność w ciągu dnia.

Ruch podczas odchudzania – trening i codzienna aktywność

Wiele osób wychodzi z założenia, że koniecznie musi wykonywać częste treningi na przykład na siłowni lub intensywne treningi cardio, takie jak bieganie, czy jazda na rowerze. Takie jednostki treningowe na pewno warto wdrożyć, zwłaszcza, jeśli do tej pory nie miałeś zbyt dużej aktywności fizycznej. Wynika to z kwestii zdrowotnych. Niestety jednak dwie lub trzy sesje treningowe w tygodniu to za mało, by szybko schudnąć i efektywnie wpływać na bilans energetyczny. Dodatkowy ruch podczas odchudzania o wiele łatwiej generować z codziennych aktywności.

Jeśli zdecydujesz się na Projekt Zdrowie, specjaliści pomogą Ci dostosować dietę, jednak musisz wiedzieć, jak zwiększać aktywność. Godzinny trening na siłowni lub sesja cardio u przeciętnej osoby pozwoli spalić nie więcej, jak 500 kalorii. Takich sesji możesz zrobić dwie lub trzy, gdyż większa liczba na początku może być zbyt duża. Jeśli chcesz zwiększyć spalanie kalorii, dołóż codzienne spacery, dodatkową pracę fizyczną np. ogródku lub dowolną, ale lekką aktywność rekreacyjną. Nie muszą to być ciężkie treningi – ważne, by pozostać w ruchu. Umiarkowaną aktywność możesz wdrażać nawet codziennie, a to sprawi, że w skali tygodnia spalisz więcej kalorii, niż na dwóch lub trzech ciężkich treningach.