Dlaczego szafy kartotekowe są tak praktycznym rozwiązaniem?

Szafy kartotekowe zazwyczaj można spotkać w przeróżnych miejscach pracy czy też w budynkach użyteczności publicznej. Niektóre marki meblarskie produkują nawet kolekcje mebli do wykończenia mieszkań prywatnych, które są stylizowane i inspirowane tradycyjnymi szafami kartotekowymi. Ich niesamowicie praktyczny charakter wynika jednak z ich specyficznego przeznaczenia oraz funkcji, jaką mają pełnić.

Przede wszystkim sprawdzają się doskonale do przechowywania i organizowania dokumentów, akt oraz segregatorów. Można je spotkać w archiwach, a także w biurach księgowych, gdzie tych dokumentów faktycznie jest bardzo dużo. Wprowadzają ład i porządek, a dodatkowo cechuje je wysoka estetyka. Są utrzymane w prostym, minimalistycznym stylu, który pasuje do większości miejsc pracy. Zazwyczaj można znaleźć je w kolorze białym, szarym oraz czarnym, chociaż spotyka się także wersje kolorystyczne, które współgrają z wystrojem firmy, na terenie której się znajdują. Mogą posiadać różne kształty i wymiary tak, aby można było idealnie dobrać je do posiadanej przestrzeni i wypełnić nimi wolny metraż.

 

Szafy kartotekowe specjalnego zastosowania

 

Oprócz tradycyjnych szaf, które opcjonalnie mogą posiadać niewielkie elementy przeszkleń, często spotyka się też szafy kartotekowe do przychodni i klinik medycznych w formie dużych, wysuwanych szuflad, które można oznaczyć alfabetycznie. Tego typu rozwiązania są też adaptowane do szatni roboczych w przypadku zakładów przemysłowych i produkcyjnych. Wówczas jest to prosta i minimalistyczna szafa ubraniowa metalowa, która umożliwia przechowywanie odzieży. Specyficznym rodzajem tych mebli są również szafy ubraniowe BHP. Warto zauważyć, że standardowo szafy są wykonywane z wysokiej jakości stali zabezpieczonej przed korozją, pokrytej farba nanoszoną poprzez malowanie proszkowe. Są to solidne meble na lata, które raz zakupione przez bardzo długi czas nie tracą ani swojej formy ani estetyki.