Firma przyjazna pracownikowi

Najniższe od 1990 r. bezrobocie kształtujące się obecnie na poziomie około 6,6% oznacza, że w naszym kraju to pracownicy zaczynają dyktować warunki zatrudnienia, a nie pracodawcy. W sytuacji, gdy w wielu branżach brakuje rąk do pracy biznesmeni są skłonni dawać swoim pracownikom coraz większe przywileje, tylko po to by zachęcić ich do pozostania w strukturach firmy. Coraz więcej możemy zatem spotkać na polskim rynku firm, które stają się przyjazne dla pracownika, a nie jak bywało we wcześniejszych dekadach – chcą go jedynie wyzyskiwać. Jest wiele elementów, na które pracownicy zwracają uwagę decydując czy chcą pracować dla danej firmy czy nie. Jedne z tych elementów są bardzo podstawowe, inne bardziej wyrafinowane. W zestawieniu pomijamy czynnik wysokości pensji, bo to jest najbardziej elementarny z motywów jaki przyświeca pracownikom – w końcu po to chodzą oni do pracy, by zarabiać pieniądze. Innymi czynnikami, które mają wpływ na decyzję jest możliwość awansu, szkolenia oferowane pracownikom firmy, czy samochód służbowy.

Poza pensją dla pracowników liczą się także:

-Warunki pracy – mowa tutaj o ściśle fizycznych warunkach, takich jak odpowiednie ustawienie komputera, dobry fotel, odpowiednie oświetlenie, ogrzewanie i klimatyzacja (jeśli firma nie ma tych elementów, znajdzie – kontakt tutaj).

-Prywatna opieka medyczna – coraz częściej firmy decydują się na zapewnienie swoim pracownikom dostępu do darmowej, prywatnej opieki medycznej. Dzięki temu firma dbając o zdrowie swoich pracowników ma pewność, że rzadziej będzie im się zdarzała choroba.

-Pakiet Multisport – to kolejny program bonifikat jakie oferuje swoim pracownikom coraz więcej firm. W ramach tej kary osoby zatrudnione w firmie (i w pewnym stopniu jej bliscy) mogą skorzystać z darmowych lub z dużą zniżką, zajęć fintess, siłowni i innych zajęć sportowych, z biletów do kina, teatru czy opery.

-Zniżki pracownicze – koleją formą zachęcania pracowników do pozostania w strukturach firmy są zniżki pracownicze pozwalające na darmowe (lub z dużym upustem) korzystanie z usług i produktów oferowanych przez firmę – pracodawcę.

-Imprezy integracyjne – pracowników do pozostania w pracy przekonują także często ludzie, z którymi pracuje. Im lepiej się znają, tym trudniej jest pracownikowi opuścić szeregi dawnego przedsiębiorstwa.

Jak widać wiele jest elementów, które mogą przyciągnąć pracowników do firmy i sprawią, że nie będą się oni rozglądali za nową posadą, bo obecna będzie dla nich zadowalająca.