Jak odzyskać zwrot podatku Vat w Hiszpanii?

Coraz większa liczba Polaków decyduje się na sprzedawanie usług czy produktów poza Polską – jest to opcja niezwykle kusząca zwłaszcza dla tych osób, które posiadają stosowne doświadczenie i znają zagraniczne rynki. Bardzo dużą popularnością cieszy się między innymi Półwysep Iberyjski, który przyciąga wielu polskich przedsiębiorców – w tym artykule powiemy Ci, jak odzyskać VAT w Hiszpanii. W praktyce to wcale nie takie trudne nawet dla niedoświadczonych właścicieli firm!

Vat w Hiszpanii – jak wygląda jego zwrot?

Na wstępie warto zaznaczyć jedną rzecz, aby rozjaśnić wszelkie wątpliwości – zwrot podatku VAT z Hiszpanii należy się każdemu, kto prowadzi firmę i ponosi koszty w tym właśnie kraju.

VAT w Hiszpanii określany jest skrótem IVA (od Impuesto sobre el Valor Anadido) – aby go odzyskać, nie trzeba spełniać żadnych specjalnych warunków. Przysługuje on wszystkim przedsiębiorcom – zarówno osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, jak też właścicielom spółek, którzy ponieśli koszty prowadzenia firmy w Hiszpanii. Podstawą do otrzymania zwrotu podatku VAT z Hiszpanii jest dokument, który potwierdza zakup danego produktu albo usługi. Najczęściej są to prawidłowo wystawione faktury, na których powinny pojawić się stawki podatku – podstawowa (21%) lub obniżona (10% albo 4%). Tylko w niektórych przypadkach hiszpański urząd wymaga innych dokumentów, o czym zostaniesz poinformowany.

Sama procedura odzyskiwania VAT w Hiszpanii jest bardzo prosta. Wystarczy:

  • wysłać wniosek o zwrot podatku z Hiszpanii do właściwego dla miejsca prowadzenia działalności gospodarczej urzędu skarbowego;
  • poczekać na proces weryfikacji i przekazanie wniosku do urzędu zajmującego się zwrotem podatku VAT w Hiszpanii.

Tylko tyle! Po prawidłowej weryfikacji i odesłaniu wniosku do Hiszpanii, możesz już tylko oczekiwać na zwrot podatku, który Ci się należy. Co ważne, możesz złożyć wniosek za okres całego roku lub jednego kwartału – w tym pierwszym przypadku minimalna kwota, o jaką można wnioskować wynosi 50 Euro, zaś w drugim 400 Euro.

Masz problem? Skorzystaj z pomocy specjalistów!

Oczywiście zwrotem podatku VAT z Hiszpanii nie musisz zajmować się samodzielnie. Nie brakuje biur księgowych, które chętnie zajmą się tym za Ciebie, odciążając od wszelkich obowiązków i dając gwarancję, że cała operacja zakończy się pełnym powodzeniem. Co więcej, specjaliści pomogą Ci również w przypadku, gdy pojawiają się jakiekolwiek problemy związane z VAT-em w Hiszpanii – warto więc znaleźć odpowiednie biuro księgowe.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru specjalistów? Przede wszystkim na to, czy w ofercie biura rachunkowego znajduje się VAT w Hiszpanii, a także na doświadczenie oraz kwalifikacje jej pracowników. Jeżeli chcesz mieć pewność, że skorzystasz z usług najwyższej jakości, które spełnią wszelkie Twoje oczekiwania, zapoznaj się z opiniami dotychczasowych klientów. Znajdziesz je w social media, Google oraz na branżowych forach i stanowią one doskonały sposób na weryfikację profesjonalizmu danego biura księgowego.