Historia łączności ma za sobą już kilkaset lat. Choć początków jej można by upatrywać w starożytnych posłańcach, którzy przekazywali ustnie wieści. Przykładem może być goniec – Fillippides, który biegł spod Maratonu do Aten, aby przekazać wieści o zwycięstwie i ostrzec przed flotą perską płynącą w stronę miasta. Przez wiele lat właśnie posłańcy byli głównym sposobem łączności. To oni gnając przez wiele mil, zmieniając konie na wyznaczonych postojach przekazywali listy. Ten trwający stulecia system zmienił dopiero telegraf. To właśnie to urządzenie stało się początkiem zmian w łączności.
Pierwszy – optyczny telegraf opracowano już w 1791 r., jednak urządzenie, które opanowało świat skonstruował w 1837 r. Samuel Finley Breese Morse. Jego urządzenie działało w oparciu o prosty alfabet złożony z kropek i kresek. Było tak funkcjonalne, że zaczęto je wykorzystywać na szeroką skalę, a w 1866 r. pierwszy kabel telegraficzny – zostały położone na dnie Atlantyku. Tym samym możliwe stało się szybkie przesyłanie wiadomości pomiędzy Europą a Ameryką Północną.
Kolejnym wynalazkiem, który zmienił oblicze łączności był telefon. Historia zna kilku wynalazców, którzy mają prawo być nazywani ojcami telefonu, jednak ostatecznie paten został przyznany Aleksandrowi Bellowi w 1876 r. Początkowo, aby możliwe było łączenie rozmówców konieczne było zatrudnienie operatorów, jednak już w 1889 r. wynaleziono centralę telefoniczną. Pierwszy telefon z tarczą powstał w 1896 r., a z klawiaturą w 1963 r.
Wynalezienie układów scalonych doprowadziło do rozwoju zainteresowania telefonią radiową. W efekcie w 1956 r. firma Ericsson opatentowała pierwszy telefon komórkowy. 1973 Motorola wprowadziła na rynek swój pierwszy telefon. A w 1979 r. powstała pierwsza sieć telefonii komórkowej w Japonii. Pojawienie się komórek odciążyło nieco kable telekomunikacyjne, jednak jak się okazało nie na długo.
Kable bowiem zaczęto wykorzystywać do łączenia komputerów we wspólną, światową sieć – internet. Dziś dostawcy tacy jak Elkag oferują kable, dzięki którym można stworzyć sieć telekomunikacyjną i podłączyć telefon stacjonarny, który nadal jest wykorzystywany zwłaszcza przez firmy, ale ważnym elementem oferty Elkag są światłowody, które przesyłają informacje cyfrowe za pośrednictwem światła.