Mała kuchnia- naprawdę duże wyzwanie

W dużych i przestronnych wnętrzach w żaden sposób nie musimy się ograniczać. Jeśli chodzi o małe wnętrza bądź też takie, w przypadku których mocno ogranicza nas ich kształt czy układ- bez wątpienia trzeba się wykazać pewną kreatywnością i posiedzieć nieco dłużej nad projektem tak, aby stworzyć wnętrze funkcjonalne. W żadnym innym pomieszczeniu nie jest to aż tak ważne, co w kuchni.

 

Projekt kuchni tworzymy raz na wiele długich lat. Warto pomyśleć o tym, że nawet jeśli obecnie nie jesteśmy fanami gotowania- za kilka lat może się to zmienić i dobrze, aby nasza kuchnia była na to gotowa. Nie bez przyczyny wnętrze to często określa się jako serce domu. Jak urządzić małą kuchnię, co warto wziąć pod uwagę i co zawsze się sprawdza?

Zasada trójkąta roboczego- warto wziąć ją pod uwagę

Jest to ważna zasada poprawiająca funkcjonalność każdej kuchni, gdzie na wierzchołkach trójkąta równobocznego umieszczamy kuchenkę (gazową, elektryczną, indukcyjną), zlewozmywak oraz lodówkę. Wielokrotnie sprawdzono w praktyce, że taki układ jest komfortowy i przyspiesza poruszanie się po kuchni. Ta zasada może więc stanowić dla nas podpowiedź, ale też nie zawsze można ją wprowadzić w życie. W przypadku, kiedy w naszej kuchni nie jest to możliwe- starajmy się wszystkie te trzy elementy ustawić w niewielkich od siebie odległościach. Dobrze też, aby blisko tych trzech elementów znalazło się miejsce z wolną przestrzenią roboczą do pracy. Cały blat roboczy powinien być natomiast dobrze oświetlony.

Ilość blatu roboczego zawsze ma znaczenie

Miejsce na blacie roboczym jest szalenie istotne, a to ile będziemy go mieć wpływa na komfort korzystania z kuchni. Postarajmy się więc, aby rzeczywiście pomyśleć o tej wolnej przestrzeni do przygotowywania potraw. Istnieje kilka sprytnych patentów na to, jak urządzić małą kuchnię ze spora ilością wolnego blatu roboczego:

 

  • Ciąg kuchenny może zostać połączony bezpośrednio ze stołem jadalnianym, który można również wykorzystywać w roli blatu roboczego.
  • Dodatkowy blat roboczy może być wysuwany i chowany w zależności od potrzeb.
  • W sklepach z wyposażeniem kuchni znajdziemy specjalne tace, które można umieścić na zlewozmywaku, dzięki którym można na chwilę powiększyć sobie przestrzeń na blacie.
  • Wszystkie sprzęty takie jak ekspres do kawy, robot planetarny czy mikrofalówka postarajmy się umieścić w szafkach lub w zabudowie tak, aby nie zajmowały miejsca na blacie.

Z czego powinny być wykonane meble?

Ta kwestia również jest bardzo istotna i to niezależnie od tego, jak duży metraż ma nasza kuchnia. Jeśli chcemy mieć solidne meble na lata, których półki nie uginają się i nie odkształcają pod ciężarem- wybierzmy meble z drewna. To produkt wysokiej jakości, który się nie starzeje, a odpowiednio pielęgnowany może nam towarzyszyć przez wiele długich lat. Meble z drewna dostępne na polanomeble.pl wyróżnia wspaniały, oryginalny rysunek drewna, który zachwyca. Pamiętajmy o tym, że kuchnia jest miejscem, z którego korzysta się często i intensywnie. Dobrze więc, aby umieszczone tutaj meble były solidne, odporne na uszkodzenia mechaniczne i jednocześnie nowoczesne, wykonane z dbałością o detale.