Marketing gabinetu fizjoterapeutycznego

masaż

Gabinety fizjoterapeutyczne stają się coraz popularniejsze na rynku zarówno w dużych, jak i małych miastach. Rosnąca na rynku konkurencja sprawia, że coraz istotniejsze jest prowadzenie skutecznych działań marketingowych. Każdy właściciel takiego centrum zadając sobie pytanie: jak prowadzić gabinet fizjoterapeuty, powinien w dużej mierze wziąć pod uwagę działania marketingowe. Mają one bowiem niebagatelne znaczenie w dążeniu do sukcesu i tworzeniu przewagi konkurencyjnej. Na co zwrócić uwagę prowadząc gabinet fizjoterapeuty?

1. Gabinet fizjoterapeuty to firma działająca lokalnie. To pierwsza kwestia jaką należy sobie uświadomić przed opracowywaniem planu marketingowego. Jest to usługa kierowana od mieszkańców danej miejscowości oraz jej okolic. Z tego względu podejmowane działania reklamowe powinny mieć także charakter lokalny. W przypadku reklamy sprawdza się tutaj z pewnością bilbordy i inne formy reklamy outdoorowej. Plakaty rozwieszone w istotnych i często uczęszczanych miejscach w mieście lub drogach dojazdowych do miejscowości, w której mieści się gabinet będą z pewnością trafionym pomysłem. Sprawdzić mogą się też plakaty w pobliżu ośrodków zdrowia i szpitali. W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek firmę bez strony internetowej. Jest to konieczność, ale aby była skutecznym kanałem sprzedaży musi być widoczna w sieci. Z tego powodu warto podjąć działania w zakresie pozycjonowania strony internetowej na frazę związaną z miastem, dobrym wyborem będzie np. „gabinet fizjoterapeutyczny w Krakowie”, „gabinet fizjoterapeuty Warszawa” czy „fizjoterapia Bytom”. Równocześnie z pozycjonowaniem strony internetowej, które jak wiadomo jest procesem długotrwałym dobrze też jest prowadzić kampanię linków sponsorowanych w Google.
2. Liczy się jakość usług. Pozyskanie klientów dzięki reklamie jest dopiero pierwszym krokiem. Ważne, aby jakość usług oraz obsługi klienta stała na jak najwyższym poziomie. Dzięki temu gabinet zyska rzeszę stałych klientów oraz w zasadzie darmowych ambasadorów marki. W przypadku firmy działającej lokalnie kwestie polecania znajomym gabinetu są niezwykle ważne. Ten rodzaj marketingu szeptanego można osiągnąć jedynie zapewniając klientom najwyższą jakość usług.
3. Specjalna oferta. Klientami gabinetu fizjoterapeutycznego będą osoby mające kłopoty ze zdrowiem: kręgosłupem czy bólami mięśni i stawów w różnym wieku, ale także osoby starsze, które często borykają się z takimi problemami. Będą to też ludzie w średnim wieku mający stresującą i siedzącą prace. Mając na uwadze tak określoną grupę docelową warto przygotować specjalną ofertę skierowaną do tych odbiorców. Można też rozważyć sposób nagradzania wiernych klientów, na przykład przez specjalny projekt lojalnościowy czy promocje dla osób, które często korzystają z zabiegów w danym gabinecie.

Jak widać istnieje wiele kwestii, na które warto zwrócić uwagę opracowując strategię marketingową. Naturalnie obok wymienionych kwestii konieczna będzie też analiza rynku i konkurencji oraz analiza SWAT, bez tych elementów zarządzanie gabinetem fizjoterapeutycznym będzie o wiele trudniejsze.