Prosty start w Hiszpanii- czy to możliwe?

Hiszpania jest marzeniem wielu osób- cieplejszy klimat, piękne otoczenie, tutejsza kultura oraz wspaniały język. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób wybiera właśnie ten kraj udając się za granicę. Hiszpania to także doskonałe miejsce do prowadzenia własnej firmy, tym bardziej, że kraj ten jest uznawany za przyjazny dla przedsiębiorców. I faktycznie- hiszpańskie prawo przewiduje wiele form wsparcia dla osób, które chcą tutaj prowadzić własną działalność gospodarczą. Wobec tego, czy warto zakładać firmę w Hiszpanii i jakie są najczęściej wybierane strategie biznesowe osób, które dopiero zaczynają działać na rynku?

Jednoosobowa działalność gospodarcza- co ją wyróżnia?

Samozatrudnienie to dobry sposób na prowadzenie biznesu także w Hiszpanii. Oczywiście, jedna kwestia pozostaje tak naprawdę niezmienna niezależnie od tego, gdzie taką firmę chcielibyśmy założyć- cały ten proces powinna poprzedzić rzetelna analiza rynku, analiza zapotrzebowania na dany produkt lub też usługę, a także sprawdzenie otoczenia konkurencyjnego w miejscu, gdzie będziemy nasz biznes prowadzić.

Nie bez znaczenia jest to, jaką formę prawną przyjmie nasza działalność. To ważne, aby była ona dopasowana do dziedziny i branży, w której działamy, a także do długofalowych celów, jakie będziemy chcieli osiągać. Dobrym pomysłem jest udanie się po poradę biznesową lub księgową do specjalistów, którzy będą w stanie nam doradzić, co będzie dla nas bardziej opłacalne- chociażby z punktu widzenia późniejszych rozliczeń podatkowych. Jednym z polecanych biur rachunkowych, gdzie takie doradztwo również jest oferowane jest accountingservicesinspain.com.

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej właściciel firmy odpowiada za nią całym swoim majątkiem, a rejestrując firmę przystępuje do ubezpieczenia społecznego. Zobowiązuje się też do prowadzenia regularnych rozliczeń firmy, a po przekroczeniu konkretnego pułapu przychodów- musi też być podmiotem rozliczającym VAT. Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej jest darmowa, nie wiąże się z absolutnie żadnymi kosztami, co jest często bardzo atrakcyjne dla startującego przedsiębiorcy.

A co jeśli nie samozatrudnienie? Możliwość rejestracji spółki

Dobrą alternatywą dla samozatrudnienia jest możliwość rejestracji spółki. Zastanawiając się, czy warto zakładać firmę w Hiszpanii z pewnością trzeba też wziąć pod uwagę możliwość rejestracji spółki w wariancie najczęściej wybieranym w tym kraju- jako spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest to podmiot odpowiedni zarówno dla mniejszych, średnich jak i większych przedsiębiorstw, gdzie odpowiedzialność wspólników za losy firmy kończy się na wielkości kapitału, jaki w nią wnieśli. Szybka rejestracja spółki jest możliwa w ramach jej specjalnego wariantu „nowe przedsiębiorstwo”. Rejestracja spółki nie jest jednak pozbawiona kosztów, bo o ile nie wiąże się z opłatami urzędowymi- wspólnicy muszą wykazać na koncie spółki kwotę kapitału początkowego, która obecnie wynosi około 3000 euro. Do spółki można przystąpić z kimś, ale można też w pojedynkę. Tym samym- jest to możliwość, którą z pewnością warto rozważyć.