Rozliczenie podatkowe roku

Koniec roku oraz początek kolejnego to w każdej firmie okres szczególnie intensywny. W dużych spółkach akcyjnych i z ograniczoną odpowiedzialnością przychodzi wówczas czas przygotowywania sprawozdań rocznych, co im większa firma, tym więcej pracy za sobą pociąga, ale również małe firmy i podatnicy indywidualni są zobowiązani do rozliczenia się z fiskusem.

PIT – 11 – każdy pracodawca ma obowiązek przesłać do swoich pracowników oraz osób związanych z nim umowami cywilno-prawnymi tak zwany PIT – 11, czyli rozliczenie zarobków i podatków za ubiegły rok kalendarzowy. Następnie pracownicy wypełniają zeznania podatkowe i przesyłają je do końca kwietnia do właściwego dla nich urzędu skarbowego.

Także osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, wspólnicy spółek cywilnych oraz osobowych zobowiązani są do złożenia zeznania majątkowego za ubiegły rok. Te formy prowadzenia działalności gospodarczej także podlegają przepisom podatku dochodowego od osób fizycznych, a więc firma jako jednostka nie rozlicza się z Fiskusem, ale robią to wszyscy wspólnicy oddzielnie, składając do Urzędu Skarbowego PIT. Ważne jest także zapoznanie się z przepisami prawa jeśli dana osoba czy spółka prowadziła w trakcie roku działalność na terenie innego kraju lub podejmowała tam pracę czy świadczyła usługi dla jednostek poza granicami naszego kraju. Dokładne informacje na temat Hiszpanii można zdobyć tutaj – podatek dochodowy w hiszpanii.

Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych zobowiązani są natomiast do wyznaczenia na podstawie sprawozdania rocznego oraz przepisów prawa podatkowego zawartego w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych do wyznaczenia i zapłacenia właściwej kwoty podatku. Firmy rozliczające się jako osoby prawne składają do Urzędu Skarbowego zeznanie podatkowe CIT. Jednocześnie warto wiedzieć, że w tym roku uległy zmianą przepisy i firmy muszą w zeznaniu wykazać dochody kapitałowe oraz inne. W przypadku kiedy firma poniesie stratę, to może ją odpisać tylko od dochodów w tej samej kategorii. Innymi słowy jeśli firma osiąga dochody kapitałowe, ale w przypadku innych źródeł ma wynik ujemny, to odpisać będzie mogła tę stratę dopiero w przyszłym roku o ile w innych źródłach dochodu odnotuje zysk, nie będzie miała natomiast możliwości odpisania jej od zysków kapitałowych. Są to nowe przepisy, które dopiero weszły w życie, dlatego firmy, które wcześniej wykazywały straty i obowiązuje ich jeszcze możliwość ich odpisania – robią to na starych zasadach.