Wyeliminowanie mięsa z jadłospisu- na czym polega dieta wegetariańska?

Chociaż powszechnie wydaje się, że dieta wegetariańska jest prosta bo polega tylko i wyłącznie na eliminacji mięsa z jadłospisu, na początku nikt nie zastanawia się nad tym, że najtrudniejsze może być w niej znalezienie dla mięsa odpowiednich zamienników. Mięso jest bowiem w naszej diecie źródłem białka i budulcem naszych mięśni, a pamiętajmy, że odpowiednia dieta to taka, która jest zbilansowana i która jest w stanie dostarczyć naszemu organizmowi wszystkiego, co jest mu potrzebne. To, co wyróżnia tę dietę to fakt, że nie ma tutaj konieczności liczenia kalorii ani też ważenia tego, co zjadamy. Dieta wegetariańska może być jednak trudna do wcielenia w życie na początku.

Jakie produkty muszą zostać wykluczone z naszej diety?

Dieta wegetariańska to sposób żywienia, w którym nie ma miejsca na różnego rodzaju mięsa, szynki, pasztety, a nawet smalec czy konserwy. Można oczywiście przejść na dietę wegetariańską, w której dozwolone będą ryby czy jajka, bez wątpienia na początek jest to dobre rozwiązanie, które być może nie będzie dla nas aż tak dużą rewolucją żywieniową. Warto wiedzieć o tym, że wegetarianizm również ma wiele swoich odmian, w niektórych można spożywać mleko i jego przetwory, a w innych jest to zabronione. Weganie będą w swojej diecie eliminować tak naprawdę wszystko, co ma pochodzenie zwierzęce. Jest to najistotniejszą kwestią w takim sposobie odżywiania się.

Przejście na dietę wegetariańską na początku może być dla nas szokiem. Można zrobić to stopniowo, powoli ograniczając spożycie mięsa, aby finalnie zrezygnować z niego całkowicie. Pierwszym benefitem płynącym z takiej eliminacji będzie na pewno oczyszczenie się naszego układu pokarmowego. Długo trawiąjące się mięso może przyczyniać się do powstawania procesów gnilnych w naszym układzie pokarmowym. Jeśli interesuje nas dieta wegetariańska, ale do końca nie wiemy, jak komponować nasze posiłki, aby nie zawierały mięsa, ale aby były zdrowe- przydatna może okazać się pomoc dietetyka. Odpowiednich specjalistów warto poszukać na stronie projektzdrowie.info. Pozostając pod opieka dietetyka zyskujemy pewność, co do tego, czy nasza dieta jest właściwa i czy jest dobra dla naszego zdrowia.

Czym w praktyce zastąpić mięso?

Jest to jedno z kluczowych pytań, które zadaje sobie wiele osób, które chcą przejść na wegetarianizm. Kluczem do sukcesu jest znalezienie produktów, które będą posiadały dużą ilość białka i które będą pochodzenia roślinnego. Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie do diety roślin strączkowych, a także przede wszystkim soi. Źródłem białka będą sery oraz przetwory mleczne, a jeśli przyjęty przez nas sposób żywienia nam na to pozwala- dobrym rozwiązaniem są też jaja i sery. Często stosowanym zamiennikiem za mięso w diecie wegetariańskiej jest tofu. Pamiętajmy jednak, że do niektórych, całkiem nowych dla nas produktów trzeba się będzie przyzwyczaić, a nawet dać sobie trochę czasu na to, aby je polubić.