Wynajem długoterminowy czy leasing samochodu?

Coraz więcej przedsiębiorców, którzy chcą sfinansować nowy pojazd, zastanawia się, czy wybrać leasing czy wynajem długoterminowy. Pierwsza opcja do tej pory była najbardziej popularną metodą kompletowania floty samochodowej firmy, szczególnie wśród małych i średnich przedsiębiorstw, które prawnie nie miały możliwości wyboru wynajmu długoterminowego. Jednak cała sytuacja odwróciła się, gdy zmieniono przepisy. Czym różni się leasing i wynajem długoterminowy? Która forma jest korzystniejsza?

Wynajem długoterminowy – korzyści

Wynajem długoterminowy będzie odpowiednim rozwiązaniem szczególnie dla osób, które najbardziej cenią sobie wygodę i są w stanie nieco więcej za nią zapłacić. Z wyjątkiem paliwa, stałe, przewidywalne i comiesięczne raty pozwalają na pokrycie wszelkich kosztów związanych z użytkowaniem samochodu, łącznie z jego serwisowaniem oraz ubezpieczeniem. Wynajem długoterminowy eliminuje także konieczność szukania nabywcy, jeśli po zakończonym kontrakcie firma będzie chciała pozbyć się samochodu. Jest to więc niewątpliwe udogodnienie i zaoszczędzenie czasu przedsiębiorcy.

Leasing – za i przeciw

Z kolei leasing będzie najlepszym rozwiązaniem dla osób, które po zakończonym kontrakcie planują nabycie za symboliczną kwotę używanego przez nich samochodu. Pozwala on również na dużo większą swobodę eksploatowania auta przez właściciela czy pracowników, ponieważ w przypadku leasingu nie istnieje narzucony limit możliwych do przejechania kilometrów – przykładowy cennik wynajmu długoterminowego. Wymagana jest za to opłata wstępna, która jednak sprawia, że jest on dostępny w uproszczonych procedurach, choćby dla przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają własną działalność gospodarczą.

Które rozwiązanie jest bardziej korzystne dla firm?

Biorąc pod uwagę jedynie koszty finansowe, to w zdecydowanej większości przypadków okaże się, że leasing jest sporo tańszym rozwiązaniem od długoterminowego wynajmu samochodu. Jednak leasing nie zawiera kosztów usług dodatkowych, takich jak serwis mechaniczny, wymiana opon czy ubezpieczenie, które i tak pojawią się podczas użytkowania samochodu. Będą musiały je załatwić specjalnie oddelegowane do tego osoby.

Wynajem długoterminowy analogicznie przewiduje comiesięczne raty, w które wliczone są już opłaty za serwis mechaniczny, ubezpieczenia, itd. Pracownicy firmy nie będą musieli przy takim rozwiązaniu dodatkowo zajmować się zarządzaniem flotą samochodów służbowych.